iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Google chce být součástí automobilových systémů
Google pracuje na verzi svého systému Android, která by mohla být přímo využívána v automobilech jako jejich integrální součást. Umožnila by tak řidičům a spolucestujícím plně využít všech funkcí infotaimentu včetně připojení internetu bez nutnosti připojit k vozidlu svůj smartphone. Jedná se o zásadní změnu oproti stávající verzi software Android Auto, který je založen na poslední verzi operačního systému pro telefony a vyžaduje, aby byl k vozidlu telefon připojen. Teprve ten totiž zpřístupní streamování hudby, mapové podklady pro navigaci a podobně.
Operační systém Google by se v případě přímého začlenění do automobilů stal mnohem více jejich součástí oproti stávající situaci, kdy je spíše jen dodatečným software. Zatím není jasné, kdy Google tento nový systém uvede, ale mělo by to být v souvislosti s uvedením jeho nového operačního systému Android M. A k tomu by mělo dojít zhruba za rok. Pokud by Google se svým novým systémem pro automobily uspěl, stal by se zřejmě standardní platformou pro automobilový infotaiment blízké budoucnosti a umožnil by řadu nových funkcí díky sběru dat z vozidlových jednotek, jako jsou on-board kamera, senzory ESP, palivový systém a podobně. Software Googlu by mohl například na základě spolupráce navigačního systému a senzoru paliva řidiče s předstihem varovat o tom, že se blíží rezervní zásobě paliva a nabízet mu čerpací stanice v dojezdové vzdálenosti. Taková funkce by se uplatnila zejména v oblastech s řídkou sítí čerpacích stanic. Google by také mohl čerpat taková data z vozidlové GPS jednotky, jako kde auto pravidelně zastavuje, kudy každý den jezdí, kde obvykle tankuje palivo a podobně. Takové údaje by jistě dokázal využít v oblasti reklamy.
Přímá instalace ve vozidlech by zároveň znamenala, že by prakticky každý řidič chtě nechtě využíval služeb Googlu, kdykoli by auto nastartoval. Nejprve ale bude muset Google automobilky přesvědčit, aby takový systém do svých aut integrovaly. Především by za tím účelem podle odborníků potřeboval systém Android zásadně zvýšit svou stabilitu i výkon, aby o něm vůbec automobilky mohly přemýšlet jako o integrální součásti svých aut. A rozhodně by asi nikdo nebyl po nastartování auta ochoten čekat několik desítek sekund než systém naběhne, jako je tomu u smartphonů...