iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Mobily za volantem - překvapivá zjištění. Nebo ne?
Současný zákon o silničním provozu platí od roku 2006 a je v něm mimo jiné uvedeno, že řidič nesmí za jízdy držet mobilní telefon v ruce (ani jiným způsobem). Toto pravidlo se navzdory rozvoji hands free řešení, zrcadlení menu na vozidlovém displeji, čtení sms zpráv či e-mailů a dalším „vychytávkám“ často porušuje.
Podle průzkumu projektu Poúrazová péče uvedlo 55 % dotázaných, že svůj mobilní telefon při řízení auta používá i k něčemu jinému, než k telefonování. K čemu? Jako navigaci využívá mobil 93 % těch, kdo za jízdy nejen telefonují. Dalších 49 % řidičů si z mobilu pouští hudbu, 31 % odpovídá formou SMS na zmeškané hovory, 27 % fotí okolí. A výjimkou není ani surfování na internetu nebo vyřizování e-mailů. Tyto aktivity za volantem přiznalo v průzkumu shodně 18 % dotázaných.
„Někteří také přiznali, že za jízdy fotí selfie,“ říká garant projektu, paralympijský medailista a čerstvý mistr světa v plavání Jan Povýšil. Upřesňuje, že takových odpovědí bylo sedm procent. Pokud nejsou dotyční s výsledkem spokojeni, 24 % z nich focení i několikrát opakuje.
Do telefonu si takovou fotku uloží 64 % dotázaných z této skupiny. Dalších šest procent je ale nedočkavějších a okamžitě, tedy ještě za jízdy, ji vystaví na sociální sítě. „Někteří ji předtím ještě upraví filtrem, aby výsledek skutečně odpovídal jejich představám,“ dodává Povýšil s tím, že jsou to naštěstí jen tři procenta této části vzorku českých motoristů.
I další údaje z průzkumu stojí za povšimnutí. Textové zprávy – ať už tradičně jako SMS, nebo pomocí jiných mobilních aplikací – píše za jízdy 22 % všech dotázaných. Jedno nebo dvě slova obvykle zvládne vyťukat 46 % respondentů. Na několik vět si ale troufá 23 % řidičů, 31 % stíhá napsat „kolik potřebují“.
Používání mobilních aplikací přitom jednoznačně považuje za nebezpečné 50 % řidičů, 23 % odpovědělo na tuto otázku „spíše ano“.