Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Aktuality » Fleet manažer » Tesla Roadster s rychlostí 39 600 km/h

Tesla Roadster s rychlostí 39 600 km/h

 
tesla-0

úterý, 6. února 2018

Dnes ve 21:45 SEČ se do kosmu vydal první automobil. Tesla Roadster byl "užitečným zatížením" při premiérovém startu největší rakety současnosti, Falconu Heavy společnosti Space X - největší z „hraček“ Elona Muska. Tou druhou největší je automobilka Tesla a při startu monstra o hmotnosti 1400 tun se oba tyto projekty alespoň na chvíli propojily.

 

Dlouho připravovaná raketa Falcon Heavy s nosností až 64 tun při dopravě nákladu na nízkou orbitu, odstartovala z mysu Cape Canaveral, z historické rampy LC-39A, kterou získala Space X od NASA do pronájmu a modernizovala ji.

Jak Elon Musk přiznal, konstrukce největší a nejsilnější rakety současnosti byla náročnější, než se jeho konstruktéři domnívali. I když se jedná de facto o dnes již prověřenou a úspěšnou raketu Falcon 9 doplněnou dvěma dalšími prvními stupni, coby „boostery“ bylo podle Muska sladění činnosti všech systémů velmi náročné. A to i z toho důvodu, že na rozdíl od zastaralé raketové techniky první stupeň neshoří v atmosféře, ale vrátí se zpět na zemi a přistane, aby jej bylo možno opět použít. U Falconu Heavy se tak jedná o přistání hned trojice těchto prvních stupňů. Celý kolos váží před startem 1400 tun, je vysoký 70 m a jeho start přijde na 90 milionů dolarů. I tak se jedná o cenově nejvýhodnější způsob dopravy nákladu do kosmu po přepočtení ceny na kilogram nákladu. Ostatně, Falcony 9 v tomto ohledu excelují - jsou výrazně levnější než ruské Sojuzy nebo evropské Ariane.    

 

 

Se Starmanem za volantem

První start Falconu Heavy byl celosvětově sledovanou událostí, kterou Musk ještě okořenil tím, že do nákladového prostoru namísto obvyklé nicneříkající zátěže, která se obvykle při premiérových startech raket používá, umístil svou vlastní Teslu Roadster. Za volant pak posadil robota oblečeného do skafandru a pojmenovaného Starman podle slavné písně Davida Bowieho, která také v rámci live streamu celé události zazněla. Do přihrádky spolujezdce navíc Musk vložil knihu Stopařův průvodce po Galaxii a pro jistotu přidal i ručník, kdyby snad někdo potřeboval někoho ve vesmíru stopnout. Komu se zdá předchozí věta nesmyslná, nechť si knihu od Douglase Adamse přečte. Je zábavná...

Start Falconu Heavy se povedl a v době uveřejnění této zprávy se připravuje koncový stupeň na poslední zážeh motoru, který jej i s elektromobilem urychlí na heliocentrickou dráhu (oběžnou dráhu okolo Slunce), která se v jednom svém bodě těsně přiblíží oběžné dráze Marsu. Roadster tedy nebude pouze poletovat okolo Země, ale vydá se na nejdelší cestu, jakou kdy nějaký automobil vykonal. V nejzazším bodu své oběžné dráhy bude od Země vzdálen přes 400 milionů kilometrů. A bude také nejrychlejší: vesmírem bude cestovat rychlostí 39 600 km/h. A pak že mají elektromobily malý dojezd a jsou pomalé...   

 

 

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz