iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 2 / 2019 » Kuchařka TCO II: Kde jsou data?
V předchozím dílu tohoto seriálu jsme se zabývali úvodem do problematiky TCO v aktuálních podmínkách. Závěrem bylo označení TCO přístupu jako zcela zásadního pro efektivní správu firemních aut. Jenže k tomu jsou potřeba konkrétní informace. Jaké a kde je vzít? A jak s nimi pracovat? V čem jsou rizika jejich mylné interpretace? Jaký je rozdíl v práci s daty, když auto vybíráte, nebo už nějaké máte a chcete je ekonomicky správně provozovat?
Určujícím kritériem pro správný výběr (firemního) auta nesmí nikdy být jeho cena. V případě orientace výhradně na pořizovací cenu nakonec zaplatíte s velkou pravděpodobností více v celkových nákladech. Ne všechna auta s nízkou cenou představují takové riziko, ale je jich dost na to, aby bylo vhodné tento ekonomický jev brát v potaz. Důvody cenového podbízení bezpochyby existují a automobilky si jich jsou vědomy.
Stejně tak je chybou, pokud se rozhodujícím kritériem stane výše slevy. To je jakýsi český sport – kdo dá větší slevu, vyhrává. Zde mezi profesionály jistě není třeba připomínat, jaká jsou rizika tohoto postupu.
V podstatě jediným smysluplným ukazatelem efektivity pořízení a provozování (firemních) aut je hodnota celkových nákladů, resp. cena za kilometr mobility. Nekupujete si přece auto, kupujete si mobilitu, a ta má svou cenu.
Soustředěním se na celkové náklady při výběru i provozování firemních aut tak lze ušetřit nemalé částky v celkovém fleet managementu. Desetiprocentní úspora je dosažitelná velmi snadno, výjimkou není snížení nákladů až o třicet a více procent.
Jak se v tom vyznat?
Budete-li trochu pátrat, naleznete v souvislosti s ekonomikou aut několik termínů. Účely, ke kterým slouží, jsou podobné, jejich obsah a příležitosti využití ve firmě jsou však různé.
V zásadě se můžeme setkat se třemi pojmy:
TCV (Total Cost of Vehicle)
TCO (Total Cost of Ownership)
TCM (Total Cost of Mobility)
Jak je vidět z výše uvedeného, jedná se v různých situacích o dost odlišné, byť související úkoly. Pokud si chcete vybrat správnou značku auta v dané kategorii, pak je na místě se orientovat dle TCV. A pokud máte určený rozpočet na mobilitu, pomůže vám TCV vybrat vhodný vůz, klidně i napříč segmenty (např. limuzína vs. SUV). Pokud si chcete v nabídce leasingové společnosti vybrat správně, pak je vhodné se řídit dle TCO. Stejně tak v případě, kdy pro již zvolený vůz dle TCV hledáte vhodnou formu financování. A pokud již auta ve firmě máte a zajímá vás, kolik vlastně firmu celkem stojí, pak se bavíme o TCM.
TCV a TCO jsou hodnoty, které lze s jistou určitostí předvídat. Potřebujete k tomu samozřejmě příslušné know-how a vstupní informace. Se základy tohoto postupu se obeznámíme dále.
Celý článek Radovana Mužíka z Fleet Partners si můžete přečíst v magazínu FLEET firemní automobily č. 2/2019. O ukázkový výtisk můžete požádat zde.