iFLEET » Aktuální číslo » FLEET 2 / 2021 » Efektivní nabíjení flotily elektromobilů
Flotila elektrických vozidel může firmě přinést zásadní úspory a zároveň snížit její emise. Základem pro její úspěšné provozování je ale možnost nabíjení přímo ve firmě. Česká společnost OlifeEnergy nabízí širokou paletu řešení pro firmy všech velikostí. Od nabíjecích stanic až po systémy řízení spotřeby energie a správy nabíjení.
Vlastní nabíjecí stanice jsou nejefektivnějším a obvykle také nejlevnějším způsobem nabíjení firemních elektromobilů. Klíčovou výhodou je především jistota dostupnosti a absence rizika, že firemní auta budou muset na veřejné stanici čekat. Zároveň ale přinášejí i možnost maximálně využít levné energie, případně vlastních energetických zdrojů jako jsou například solární panely. V kombinaci s chytrým řídicím systémem a softwarem navíc umožňují udržovat si perfektní přehled o nabíjení a spotřebě celé flotily.
Jak vybrat nabíječku?
Prvním krokem k úspěšnému nabíjení firemní flotily je samozřejmě volba nabíjecích stanic jako takových. Pro menší firmy bývají vhodným řešením nástěnné nabíječky, tzv. wallboxy, která v nabídce OlifeEnergy reprezentují zařízení Wallbox nebo větší Doublebox určený pro nabíjení dvou vozů současně. Obě zařízení využívají střídavý proud (AC) a jsou tak omezena maximálním možným výkonem 22 kW na každý nabíjecí port. Verze Smart jsou rozšířeny o další funkce, včetně možnosti fungovat jako veřejný nabíjecí bod. Stejná funkčnost je také k dispozici v podobě elegantního nabíjecího stojanu OlifeEnergy AC.
Ještě vhodnější jsou ale pro veřejné nabíjení, stejně jako pro případy, kdy je potřeba firemní auta dobít větší rychlostí, stejnosměrné stojany OlifeEnergy DC. Ty jsou k dispozici ve výkonových verzích 30, 60, 90, 120 a 150 kW. Nejvyšší nabízený výkon odpovídá současné generaci nabíječek Tesla Supercharger a logicky tak nabízí i odpovídající rychlost nabíjení, kdy by k nabití běžného elektromobilu na 80 % kapacity baterie mělo stačit zhruba půl hodiny. Ve firemním systému lze samozřejmě kombinovat oba typy nabíjecích stanic, AC i DC.
Řízení příkonu a odběru
Výkon dané nabíječky nebo stojanu ale není vším. Při reálných aplikacích bývá často problémem především nedostatek rezervovaného příkonu pro celý areál nebo danou instalaci. Jeho zvýšení bývá často drahé, nebo dokonce nemožné kvůli omezením elektrické rozvodné sítě. Pro tyto případy je řešením OlifeEnergy SmartMeter, který dokáže v reálném čase řídit výkon jednotlivých nabíjecích míst tak, aby nedošlo k vybavení jističe nebo překročení nasmlouvaného čtvrthodinového maxima.
Neméně důležité je ale pro firmy udržovat kontrolu nad tím, kdo a jak z nabíjecích míst energii odebírá. To v případě systémů od OlifeEnergy zajišťuje autorizace pomocí RFID čipů. Jednotlivé uživatele je navíc možno spravovat prostřednictvím cloudového systému a vytvářet tak například jejich hierarchii – ta může určovat mimo jiné i prioritu nabíjení nebo dávat různým uživatelům přístup k různým nabíjecím místům.
Chytrá administrace v cloudu
Zvláště u větších firem je důležité udržovat si nad nabíjením precizní přehled. Zde přichází na řadu OlifeEnergy Cloud, který umožňuje vzdálený monitoring a správu nabíjecích míst. Základem je samozřejmě možnost zaznamenávat veškerá nabíjení – kdy k nim došlo, který uživatel vůz nabíjel a kolik bylo odebráno energie. K dispozici jsou ale i pokročilejší funkce. Uživatele je možné rozdělit do skupin například podle poboček nebo oddělení a sledovat nejen jejich spotřebu, ale také jim udělovat přístup k různým nabíjecím místům nebo jim přiřazovat nabíjecí priority. To může být užitečné například tehdy, pokud se některá auta využívají méně intenzivně, jezdí kratší trasy a není tak nutné je mít za všech okolností 100% nabitá. Přednost při nabíjení pak mohou dostat ty vozy, které naopak budou plné nabití v brzké době potřebovat.
Stejně tak je pomocí OlifeEnergy Cloud možné spravovat například soukromou spotřebu zaměstnanců, nebo vyúčtovávat energetický odběr jednotlivých oddělení nebo i partnerských firem, kterým je možné poskytnout k nabíječkám přístup.
Veřejné nabíjení
Mimo udělení přístupu předem danému okruhu uživatelů umožňují všechny nabíječky OlifeEnergy, od nástěnného Wallboxu až po nejvýkonnější DC Charger, možnost zapojení do veřejných nabíjecích sítí, kompatibilních se standardizovaným protokolem OCPP. Tyto sítě je OlifeEnergy schopen navrhovat i budovat, anebo zapojit zákazníky do své vlastní sítě OlifeEnergy Net. Její součástí je mobilní aplikace, která umožňuje nabíjecí body nejen najít, ale také u nich autorizovat nabíjení a provést platbu. OlifeEnergy se potom postará o její zprocesování a přeposlání majiteli nabíjecí stanice. Ten si sám určuje cenu nabíjení, zprostředkování je přitom zpoplatněné jen pravidelným měsíčním poplatkem a nedochází k žádnému stržení peněz z platby samotné. Veřejnosti je samozřejmě možné zpřístupnit všechny, nebo jen některé nabíjecí body ve firmě. Toto nastavení lze kdykoli měnit pomocí vzdálené správy v OlifeEnergy Cloud.
Optimální řešení na míru
V malé firmě může být plně dostačující nástěnné zařízení Wallbox nebo Doublebox. Ve větších firmách pak přijdou na řadu složitější systémy, které mohou kombinovat více typů nabíječek. Obvyklá je například kombinace několika nástěnných nabíječek pro firemní auta v garážích nebo u parkovacích míst. Ty mohou sloužit pro pomalé nabíjení přes noc. Výkonné DC stojany se pak hodí pro zákazníky nebo firemní auta, která potřebují být rychle připravena znovu vyrazit. Výrazný, elegantně futuristický design DC stojanů včetně nápadného osvětlení je pak předurčuje k tomu, aby byly prominentně umístěny před firmou a daly najevo, že firma jde elektromobilitě naproti.
Všechny typy zákazníků ocení služby balancování výkonu, které zajistí, že není třeba platit přehnaně velký příkon, nebo riskovat přesažení ¼ hodinových kapacit v případě, že je elektřina odebírána z VN.
Konkrétní řešení je ale optimální konzultovat přímo s odborníky s OlifeEnergy, kteří pomohou navrhnout systém klientovi přesně na míru.