iFLEET » Archiv 2005-19 » Benzín na historickém maximu, očekává se mírně zlevnění
Po dvou měsících zdražování by měly ceny pohonných hmot během následujících dní začít klesat. Od poloviny února zdražily pohonné hmoty o 1,80 Kč za litr a také během uplynulého týdne pokračovaly ve zdražování. Benzín zdražil o 35 haléřů na 35,06 Kč...
Po dvou měsících zdražování by měly ceny pohonných hmot během následujících dní začít klesat. Od poloviny února zdražily pohonné hmoty o 1,80 Kč za litr a také během uplynulého týdne pokračovaly ve zdražování. Benzín zdražil o 35 haléřů na 35,06 Kč za litr a cena nafty se zvýšila o 34 haléřů na 34,54 Kč. Tyto údaje vyplývají z nejnovějších údajů společnosti CCS. Cena litru benzínu již pokořila psychologickou hranici 35 Kč a je tak nejvyšší v historii. Cena nafty ještě svého maxima z června 2008 nedosáhla. Tehdy stála ještě o 50 haléřů více. V průběhu následujících dní by však mělo podle expertů zdražování pohonných hmot ustat a ceny by mohly dokonce začít klesat.
Hlavním důvodem poklesu cen pohonných hmot během následujících dní bude posilující koruna. Během posledních dvou měsíců její kurz posílil k dolaru o více jak korunu, čímž domácí měna výrazně oslabila vliv zdražování pohonných hmot na burze v Rotterdamu. Nebýt posilování koruny, benzín by stál v současnosti zhruba o korunu více. Česká měna mírně posiluje i k euru, což mimo jiné znamená, že v okolních zemích, které platí eurem (Slovensko, Rakousko, Německo), je zdražování pohonných hmot výraznější než v Česku.
Pozitivním vlivem na trhu je v současnosti také stagnace cen ropy, která se během uplynulého týdne (ropa Brent) držela kolem hodnoty 122 dolarů za barel. Na druhou stranu se však ceny benzínu a nafty na rotterdamské burze v uplynulém týdnu dostaly na svá několikaletá maxima. Proti zdražování hovoří i vývoj velkoobchodních cen, za které nakupují obchodníci s pohonnými hmotami a čerpací stanice. Během tohoto týdne se velkoobchodní ceny společnosti Čepro, která patří mezi tři největší obchodníky s pohonnými hmotami, snižují o 20 haléřů, což by se mělo následně se zpožděním několika dní projevit v cenách na čerpacích stanicích. Proti zlevňování však naopak hovoří maloobchodní marže, které jsou u benzinu v současnosti velice nízké a mohly by růst.