Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Archiv 2005-19 » Celoživotní vzdělávání řidičů

Celoživotní vzdělávání řidičů

 
10738

pondělí, 31. srpna 2009

Řízení automobilu je dnes pokládáno za samozřejmost a řidičské oprávnění vlastní většina dospělých osob. Řízení je tak nezřídka považováno za snadnou činnost, kterou bez problémů zvládne kdokoli, což ale není tak docela pravda. Ovládání vozidla...

 

Řízení automobilu je dnes pokládáno za samozřejmost a řidičské oprávnění vlastní většina dospělých osob. Řízení je tak nezřídka považováno za snadnou činnost, kterou bez problémů zvládne kdokoli, což ale není tak docela pravda. Ovládání vozidla vyžaduje dobrou koordinaci psychických i fyzických schopností a vlastností řidiče. Ani ten, kdo v laboratoři psychologa podá v jednotlivých testech výborný výsledek, nemusí být dobrým řidičem. Na silnici se totiž nikdo z nás nepohybuje sám.

Úspěšný řidič musí myslet nejen sám za sebe, ale také za ostatní účastníky silničního provozu. A to je jedna z nejtěžších činností. Každý profesionál je přitom nucen během svého života neustále obnovovat svou kvalifikaci, rozšiřovat své znalosti a dovednosti, které získal během studia či praxe. Profese řidiče není výjimkou. Ani jemu nevystačí znalosti a dovednosti, které získal v autoškole. Něco vypiluje každodenní praxí, ale jiné informace potřebuje získat zvenčí. Je nezbytné, aby profesionální řidiči nepodceňovali potřebu celoživotního vzdělávání. Také jejich zaměstnavatelé by měli dbát na zvyšování kvalifikace svých podřízených a měli by je vést a motivovat k dalšímu vzdělávání a zvyšování svých dovedností.

Jednou z možností jsou kurzy bezpečné jízdy, které v České republice realizuje několik autoškol a podobných dopravně-vzdělávacích institucí. Tyto kurzy zpravidla trvají jeden, výjimečně až osm dní. Jsou určeny pro jednotlivce i skupiny a probíhají většinou na speciálních cvičištích, kde se řidiči učí ovládat svá soukromá či firemní vozidla za ztížených klimatických podmínek či v krizových situacích, se kterými se mohou setkat. Tyto kurzy jsou často zaměřeny podle druhu dopravního prostředku, jeho účelu a využití (osobní vozidla, nákladní automobily, autobusy, motocykly, off-roady, sanitní nebo hasičské vozy aj.).
Cílem kurzu je naučit řidiče, jak předcházet vzniku krizových situací při řízení, a pokud již takové situace nastanou, jak je úspěšně řešit. Účastník kurzu se má zamyslet nad běžnými problémy silničního provozu, nad nebezpečími, která souvisejí s řízením dopravních prostředků, a nad tím, jak vhodně přizpůsobit a pozměnit své chování, aby se řidič dopravním kolizím pokud možno vyhnul.
 
Specifickým výcvikem jsou kurzy defenzivní jízdy, které jsou hojně navštěvované v USA a ve Velké Británii. Do České republiky se dostaly na konci devadesátých let minulého století. Jedná se o výuku stylu jízdy, kdy se řidič snaží udělat maximum pro to, aby se při řízení vozidla nedostal do krizových situací. Učí se především předvídat a analyzovat aktuální dopravní situaci a odhalovat v předstihu možná nebezpečí s ohledem na ostatní účastníky silničního provozu. Hlavním cílem kurzu defenzivní jízdy je tedy naučit řidiče jezdit jinak, defenzivně, což by se dalo vyložit slovy: ohleduplně a předvídavě.
 
Způsobů, jak si rozšířit své řidičské obzory, je ale ještě mnohem více. Autoškoly a různé vzdělávací instituce zaměřené na bezpečnost dopravy nabízejí kurzy pro řidiče referentských vozidel, pro chronické začátečníky, pro seniory apod. Zde se účastníci seznamují zejména s dopravními pravidly, značkami, nebezpečnými místy na silnicích, zásadami poskytnutí první pomoci a v praxi si mohou projet trasy, které budou nejčastěji využívat.
 
Existují také kurzy pomoci při dopravních nehodách. Možností, jak si zlepšovat řidičské schopnosti řidičů je tedy v současné době dost a lze očekávat, že těchto příležitostí ještě v blízké budoucnosti přibude. Záleží však na zodpovědnosti a přístupu každého z řidičů, případně jejich zaměstnavatelů. Pokud chce být řidič považován za skutečného profesionála, musí si uvědomit, že průběžné vzdělávání se v současné době, kdy se dopravní situace, zejména dopravní pravidla, značky a chování účastníků silničního provozu rychle mění, stává nutností.
 
Tento článek je stručnou sumarizací materiálu, který vychází v magazínu FLEET firemní automobily č. 4/2009


 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz