Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Archiv 2005-19 » Cesta bez cesty

Cesta bez cesty

 
7b8b_videokonference

čtvrtek, 2. června 2011

Vztah mezi náklady na služební cestu a výsledkem, který přinese, je zcela logickým a legitimním problémem, který řeší každá firma. Eliminace zbytečných cest a jednání přináší významné úspory, ještě efektivnější je také eliminace cest k důležitým...

 

Vztah mezi náklady na služební cestu a výsledkem, který přinese, je zcela logickým a legitimním problémem, který řeší každá firma. Eliminace zbytečných cest a jednání přináší významné úspory, ještě efektivnější je také eliminace cest k důležitým jednáním. Nikoli jejich zrušením, ale propojením účastníků pomocí technologie videokonferencí.

 

Rozpočty na služební cesty jsou už několik let pod tlakem, což je vidět například i na počtu letenek, které firmy nakupují pro své pracovníky za účelem jejich služebních cest. Aerolinky hlásily na začátku letošního roku až dvacetiprocentní meziroční pokles a firmy šetří dál... V průzkumech na téma „služební cesty a výdaje na ně“ se tak stále více objevují odpovědi indikující, že služební cesty budou ve firmách omezovány na ty nejnutnější. Na druhou stranu sílí tlak na zrychlování jednání, aby se výsledky dohod a smluv mohly co nejrychleji promítnout do hospodářských výsledků firem. Co s tím? Pracuje se doma, pracuje se na cestách a samozřejmě v kancelářích. Tlak na efektivní využívání pronajatých prostor vede firmy k tomu, že ustupují, s výjimkou řídicích pracovníků, od pevně přidělených stolů a pracovišť konkrétní osobě. Namísto toho se prostě pracovník se svým notebookem připojí do sítě tam, kde je aktuálně volno. A protože nikdy nejsou v kancelářích všichni najednou, je možno zmenšit využívanou plochu. Možná i proto se již na světě prodává víc notebooků než klasických počítačů. Pokračující vývoj snižuje hmotnost a zvyšuje výkonnost přenosných počítačů, jejichž možnosti v kombinaci s kvalitním internetovým připojením zvyšují možnosti přenosu videosignálu a tím možnosti videotelefonátů s možností být nejen v textovém či hlasovém, ale i obrazovém kontaktu. Stále platí, že zejména při důležitých jednáních je „řeč těla“ velmi indikativní a bez obrazu či přímého kontaktu ji nelze vnímat. Samozřejmě, i nadále bude existovat řada situací, kdy je setkání tváří v tvář nezbytné, ale míra nezbytnosti v takových případech ospravedlní i zvýšené náklady na takové setkání.

 

Pokrok nezastavíš...
Videokonference nejsou ničím novým, ale jejich reputace nebyla v minulosti nejlepší. Důvody byly především technické – špatná kvalita obrazu, výpadky signálu, nepřirozený zvuk a nemožnost smysluplně hovořit ve více než dvou lidech tento způsob komunikace limitovaly. Jenže kvalita se ve všech zmíněných ohledech v posledních letech výrazně zvýšila. Například nejnovější aplikace již zajistí i přímý oční kontakt mezi diskutujícími, zatímco u ještě nedávných řešení se diskutující dívali z pohledu toho druhého vzhůru, což bylo dáno umístěním kamery pod obrazovkou, kterou diskutující sledují. Odstraňováním podobných rušivých detailů lze dosáhnout ve výsledku velmi přirozeného vjemu.
 

 

Celý článek přináší FLEET č. 3/2011

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz