iFLEET » Archiv 2005-19 » Dopravní prostředí a jeho vliv na kolize
Dopravní nehody jsou vždy nepříjemnou zkušeností. Většina z nich je zaviněna selháním člověka, zpravidla řidiče. Jen minimum kolizí je způsobeno závadou na dopravním prostředku. Někdy však stojí v pozadí dopravní nehody dopravní prostředí, např....
Dopravní nehody jsou vždy nepříjemnou zkušeností. Většina z nich je zaviněna selháním člověka, zpravidla řidiče. Jen minimum kolizí je způsobeno závadou na dopravním prostředku. Někdy však stojí v pozadí dopravní nehody dopravní prostředí, např. nejasně označená silnice, přemíra dopravního značení, nelogicky řešená křižovatka apod.
Ačkoli jsou české silnice budovány v souladu se zákonem, ne vždy jsou bezpečné pro řidiče. To proto, že zákonná norma nepočítá s psychologickými fenomény, které jsou doménou novodobého zkoumání. V posledních letech se objevují snahy o výstavbu dopravních komunikací, které jsou v souladu s psychickými tendencemi řidiče. Jsou k dispozici dopravně-bezpečnostní audity, které sledují, zda je budovaná komunikace nejen v souladu s aktuální normou, ale zda odpovídá i nejnovějším požadavkům na bezpečnost.
Taková silnice má být řešena tak, aby si řidič logicky odvodil, jak se na komunikaci chovat. Tyto silnice potřebují pouze minimum dopravních značek. Snaží se předejít dopravní nehodě i v případě, že řidič náhodou přehlédne dopravní značení. Vjezd do obce tak není například označen pouze cedulí, ale i zúžením vozovky, což řidiče přinutí zpomalit efektivněji než maketa policisty. Protože ale nejsou všechny silnice řešeny v souladu s psychickými schopnostmi a dovednostmi řidiče, zmíníme se v tomto článku o některých rizikových oblastech.
Čtení dopravních značek
Řidič je schopen v jednom okamžiku postřehnout a správně identifikovat maximálně dvě dopravní značky. Detaily na značkách pozná ze vzdálenosti okolo šedesáti metrů. Průměrný řidič čte dopravní značku stejně jako psaný text, tedy zleva doprava a shora dolů.
V souvislosti s těmito poznatky jsou potom nejdůležitější informace na dopravních cedulích měly být umístěny vlevo nahoře. Tam si jich totiž všimnete nejdříve. Ignorujte reklamní tabule a oznámení, která nejsou důležitá, např. dopravní značky určené cyklistům, jedete-li v automobilu.
Člověk také snáze zaregistruje předměty, které jsou barevně odlišeny. Proto je výhodné, aby byla dopravní značka barevně odlišena od okolí, případně zvýrazněna. Řidič totiž snadno přehlédne bílou dopravní značku v zasněžené krajině či v mlze nebo červenou dopravní značku umístěnou před billboardem s reklamou v podobném barevném odstínu (pomiňme nyní samotnou problematiku bezprecedentní benevolentnosti při umisťování billboardů u komunikací v České republice, pozn. red).
Celý článek Mgr. Veroniky Hamerníkové, DiS, přináší FLEET č. 2 / 2010