Fleet AwardsFleet Awards Firemní auto rokuFiremní auto roku Fleet SlovenskoFleet Slovensko
 

iFLEET » Archiv 2005-19 » Hledejte paliva s pečetí

Hledejte paliva s pečetí

 
image822

Kvalita paliva je pro bezproblémový provoz moderního automobilu velmi důležitá. Její jakost a soulad s normami však zákazník u výdejního stojanu nepozná. Orientace výhradně na značkové čerpací stanice není řešením, protože i menší soukromé čerpací...

 

Kvalita paliva je pro bezproblémový provoz moderního automobilu velmi důležitá. Její jakost a soulad s normami však zákazník u výdejního stojanu nepozná. Orientace výhradně na značkové čerpací stanice není řešením, protože i menší soukromé čerpací stanice často nabízejí kvalitní palivo, v řadě případů za výhodnější cenu, a nelze je tedy pomíjet. Jak ale odlišit ty poctivé od nepoctivých?

Kvalita paliva které odchází z rafinérií vyhovuje díky jejich vlastnímu kvalitativnímu controllingu normám a má tedy deklarované vlastnosti. Způsob následného zacházení s palivy, stejně jako úroveň technického vybavení čerpacích stanic je však velmi odlišná a od toho se odvíjí někdy až diametrálně odlišná kvalita toho, co řidiči do svých vozů tankují,byť je původ paliva shodný. Ostatně, vloni na to upozornily i výsledky státní kontroly. I když... V České republice je dnes zhruba 2300 čerpacích stanic, na kterých je asi 7000 výdejních stojanů. Česká obchodní inspekce však odebírá ročně vzorky pouze z 1800 stojanů, dalších 700 stojanů má pod dohledem v rámci nezávislého nestátního monitoringu Ústav paliv a maziv. Ani to však nestačí a prostor pro prodej nekvalitního paliva je u nás stále ještě poměrně velký. Pokuty od ČOI navíc stále nejsou natolik vysoké, aby donutily firmy nebrat kvalitu prodávaných pohonných hmot na lehkou váhu. Ústav paliv a maziv proto nedávno nabídl řešení. Tím je nový program „Pečeť kvality“.

Označení jako maják
Vedle seriózních firem je u nás bohužel řada těch, které nedodržují technologickou kázeň nebo dokonce úmyslně prodávají falšovaná paliva. Škody, které mohou tyto pohonné hmoty způsobit, bývají značné, což mnozí řidiči podceňují. Použití benzinu s nižším oktanovým číslem může například jak u starších tak nových typů vozidel vést k detonačnímu spalování, ke snížení výkonu a zvýšení spotřeby paliva. Nafta s vysokým obsahem síry zase zkracuje životnost katalyzátoru a může způsobit interní korozi motoru. Použití nafty s nevyhovující destilační zkouškou pak vede k horšímu spalování, tvorbě karbonových usazenin, ke zvýšení obsahu pevných částic v emisích a v konečném důsledku opět ke zkrácení životnosti katalyzátoru. Existují i případy, kdy byl jako „Natural 95“ prodáván benzin jehož oktanové číslo ve skutečnosti činilo pouze 78! Dalším odstrašujícím případem byla motorová nafta s podílem síry 1500 mg/kg, zatímco norma povoluje jen několik desítek miligramů... Ústav paliv a maziv proto vypracoval systém monitoringu kvality motorových paliv, v jehož rámci vystaví nezávislý akreditovaný kontrolor prodejci při dodržení stanovených podmínek osvědčení o kvalitě. To umožní zákazníkům lepší orientaci na trhu, protože dokáží snáze najít čerpací stanici, kde je kvalita paliv garantována systematickou a nezávislou kontrolou. V případě, že pověřený akreditovaný subjekt objeví závadu na kvalitě prodávané pohonné hmoty u certifikovaného prodejce, bude kontaktovat příslušnou síť čerpacích stanic, která musí provést opatření, která zabrání opakování této situace. Při opakovaném výskytu nedostatků přijde o Pečeť kvality nejen daná konkrétní čerpací stanice, ale rovnou celá síť.

Symbolem „Pečeť kvality“ jsou tedy od počátku letošního roku označovány stojany čerpacích stanic společností, které se smluvně zavázaly dodržovat stanovené zásady tohoto programu. Zatím se jedná o všechny čerpací stanice společnosti Benzina, přidává se také Shell a další zájemci. Podle ing. Závodného z ÚPM je pozitivní ohlas a zájem také od řady menších firem. Mezi zmíněné zásady patří například četnost a rozsah prováděných testů, stejně jako závazek zastavit prodej zboží, bude-li zjištěna závažná odchylka v kvalitě prodávaných pohonných hmot. Důkazem, že lze díky systematickému monitoringu a přijímání preventivních a nápravných opatření řádově snížit výskyt nekvalitních vzorků, je právě Benzina a.s. Ta dokázala během deseti let dosáhnout poklesu chybovosti z 15 % na pouhé 1 %. Kontroly ČOI odhalily v roce 2003 12,4 % vadných vzorků, v roce 2004 šlo o 8,6 %.

 

 
 
 

Komentáře k článku

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve příhlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@iFLEET.cz