Prodejci nekvalitních paliv jsou stále neznámí. zatím
úterý, 3. února 2009
V loňském roce udělila Česká obchodní inspekce za nekvalitní pohonné hmoty rekordní milionovou pokutu. Odmítla však zveřejnit jméno dotčených čerpacích stanic. Problematiku zveřejňování prodejců pochybných paliv bude muset podle servisu PetrolInfo...
V loňském roce udělila Česká obchodní inspekce za nekvalitní pohonné hmoty rekordní milionovou pokutu. Odmítla však zveřejnit jméno dotčených čerpacích stanic. Problematiku zveřejňování prodejců pochybných paliv bude muset podle servisu PetrolInfo řešit ministerstvo a je dokonce možné, že celý případ skončí u Nejvyššího správního soudu.
„Čerpací stanice, kde výsledky kontrol nedopadly dobře, bohužel zveřejnit ze zákona nemůžeme,“ uvádí ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Poškozovalo by to ty pumpy, které měly nekvalitní pohonné hmoty třeba jen v době testování, ale v okamžiku zveřejnění názvu může být situace již jiná.
O zveřejnění provozovatelů čerpacích stanic s nekvalitními palivy usiluje hned několik organizací a institucí, například Sdružení ochrany spotřebitelů. Podle její mluvčí Ivany Pickové by bylo zveřejnění nejefektivnější cestou, jak zbavit trh nekvalitních čerpacích stanic. Mělo by se tak ale stát až po opakovaném pochybení, aby v případě jednoho provinění, které může vzniknout například přepravou paliv, nebyl podnikatel zlikvidován.
Podle ombudsmana je postup ČOI se zatajováním názvů pump se závadnými palivy dokonce protiprávní – je v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. „Utajováním jmen prodejců nekvalitních pohonných hmot ČOI nezákonně odpírá informace,“ sdělila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Již v minulosti tento postup kritizovala a inspekci žádala, aby své stanovisko přehodnotila.
Cesta k rozhodnutí právního sporu bude pravděpodobně dlouhá. Vyřešit spor by kromě ministerstva mohl pomoci i Nejvyšší správní soud. Několik osob již podalo na ČOI žádost o poskytnutí informací o kvalitě paliv na pumpách podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zamítavé stanovisko ČOI pak mohou napadnout u správního soudu. V praxi by nejdříve rozhodoval krajský soud. Teprve pokud by jedna ze stran sporu nebyla s výsledkem spokojena, mohla by se obrátit na Nejvyšší správní soud.
Ukazatelem nižší kvality mohou být podle společnosti PetrolMedia například „podezřele nízké ceny“ či zanedbaný vzhled čerpací stanice.