iFLEET » Archiv 2005-19 » Rizika věku
Člověk se časem mění a platí to i pro řidiče. Na nich je možno sledovat velmi dobře například změny během období, kdy procházejí stádiem konfliktu mezi vyzrálejšími schopnostmi a nezralými osobnostními a morálními vlastnostmi v mládí a stádiem...
Člověk se časem mění a platí to i pro řidiče. Na nich je možno sledovat velmi dobře například změny během období, kdy procházejí stádiem konfliktu mezi vyzrálejšími schopnostmi a nezralými osobnostními a morálními vlastnostmi v mládí a stádiem relativní harmonie těchto složek ve zralejším věku, kdy jim už ale zase ubývá zdraví.
Charakter určuje dětství
Charakter dopravního chování se u mladého člověka začíná vyvíjet mnohem dříve, než dostane řidičský průkaz a absolvuje svou první jízdu. Už jako malé dítě se učí říkanky o autech, později navštěvuje třeba dopravní hřiště, kde se formou hry poprvé seznamuje s pravidly dopravního provozu.
Na budoucím dopravním charakteru řidiče se v nemalé míře podílejí také výchovné vzory okolí. Výzkumy hovoří o existenci tzv. řidičské dědičnosti. Rodič v pozici řidiče si často ani neuvědomuje, jak pečlivě je při řízení svým dítětem sledován. Dítě pozorně registruje dění v automobilu, styl jízdy, stejně jako konkrétní reakce rodiče za volantem. Není vzácností přistihnout děti v zaparkovaném automobilu, jak napodobují dopravní chování svých rodičů. Jde o drobné fragmenty mozaiky, které se v budoucnu budou podílet na celkovém charakteru jízdy jejich ratolestí.
Přehnané sebevědomí
Mladí začínající řidiči tvoří specifickou skupinu. S prvními naježděnými kilometry, zvládnutím bezproblémového rozjezdu a řazením rychlostních stupňů se z ustrašených začátečníků rychle stávají „ostřílení borci“. Samozřejmě, že jde pouze o subjektivní sebehodnocení, které má do reality pořádně daleko. Nově získaný stav výstižně popsal Karel Čapek: „Život je vůbec velký nepokoj a vždycky to skřípe s nástupem mládí. Často je to konflikt skoro bolestný. Mladí přicházejí obvykle jako nepřítel, který se rozhlíží, z čeho by udělal kůlničku na dříví...“
Občas to tak bývá také u novopečených řidičů. Mladická dravost vede často k bezohlednému impulzivnímu jednání. Zdrojem takového chování je konflikt mezi vyzrálejšími schopnostmi a nezralými osobnostními a morálními vlastnostmi. Čím je tento rozpor větší, tím vyšší je pravděpodobnost selhání. Kategorie mladých řidičů výrazně předstihuje ostatní věkové kategorie v počtu dopravních přestupků (nejvíc jich tvoří nepřiměřená rychlost) a bohužel i nehod. K přirozeným přednostem mládí patří na druhé straně dobré smyslové funkce, tělesná zdatnost a značná psychická kapacita. Lepší úroveň schopností paměti, soustředění, vnímání, hodnocení a reakcí však ještě nemusí bezpodmínečně určovat vítěze. Duševní procesy tvoří jen určitou část z celkové mozaiky.
Celý článek přináší FLEET č. 5 / 2009