V táboře mají nejmodernější stanici na cng
pátek, 30. března 2007
Největší, nejvýkonnější a nejmodernější čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG) byla slavnostně otevřena v Táboře. Od 29. března tak slouží jak široké veřejnosti, tak autobusům městské hromadné dopravy a všem dalším vozidlům v nákladní i osobní...
Největší, nejvýkonnější a nejmodernější čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG) byla slavnostně otevřena v Táboře. Od 29. března tak slouží jak široké veřejnosti, tak autobusům městské hromadné dopravy a všem dalším vozidlům v nákladní i osobní dopravě, která využívají jako pohonnou hmotu stlačený zemní plyn. Stanice vznikla jako další část podpory rozvoje hromadné, osobní a nákladní dopravy na CNG, která je ekologičtější než doprava na benzin či motorovou naftu. Kromě toho je v současnosti jízda na CNG ekonomicky výhodnější. Majitelem a investorem výstavby čerpací stanice na stlačený zemní plyn v Táboře, která vznikla rozšířením již dříve fungující klasické čerpací stanice, je společnost Comett Plus. Celkové náklady na pořízení technologií a výstavbu čerpací stanice dosáhly téměř 18 milionů korun. Projekt výstavby plnicí stanice CNG Tábor je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Infrastruktura (projekt spolufinancován ve výši 35 %) a Ministerstvem dopravy v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie (projekt spolufinancován ve výši 21 %). „Využití zemního plynu jako klasické pohonné hmoty má dvě zásadní přednosti: minimální ekologickou zátěž a ekonomickou úspornost,“ uvedl při příležitosti otevření čerpací stanice Zdeněk Tuček, generální ředitel Comett Plus.
Při spalování CNG dochází ke snížení ročních emisí pevných částic PM 10, snížení emisí oxidů dusíku o 50 %, snížení emisí oxidů uhlíku o 80 %, a CO2 o 15-30 %. Společnost Comett Plus hodlá během deseti let provozovat ílovým stavem 40 busů během deseti let. Současně také očekává nárůst dopravních prostředků s pohonem CNG na Táborsku, a to jak u jednotlivců tak i u ostatních podniků a firem. Plnící stanice umožňuje plnit současně jeden autobus a jedno osobní vozidlo.
Nová čerpací stanice má řadu technických vymožeností. Má nejsilnější kompresory v ČR a stlačuje z tlaku 1 bar na 250 bar s výkonem 800 Nm3/h. Kompresorová stanice je plně automaticky řízena integrovaným průmyslovým počítačem. Stanice je jako první v ČR vybavena inteligentním dotykovým displejem, komunikujícím se zákazníkem v češtině. Umožňuje rychle a bez problému identifikovat stav technologie. Bezolejové kompresory představují nulové riziko pro moderní autobusy z pohledu úniku oleje. Táborská stanice je jako první stanice v ČR napojena na internet, dálkově kontrolovatelná servisním oddělením. Tři výdejní stojany jsou plně elektronické, řízené mikroprocesorem a zvládnou doplnění autobusu za 3 až 5 minut. Výdejní pistole instalované na výdejních stojanech jsou v EU používány a schváleny jako samoobslužné výdejní pistole CNG. Umožňují samoobslužný provoz pro autobusy Comett Plus a vozový park smluvních organizací.